O projekcie


Literacki atlas Polski to program edukacyjno-wydawniczy skierowany do uczniów i nauczycieli w całej Polsce, realizowany od 2005 roku. Młodzi ludzie poszukiwali literackich tropów w swojej miejscowości, okolicy, regionie.

Tym sposobem, na mapie kraju pojawiły się literackie trasy wyznaczone przez uczniów, miejsca, które przywrócili pamięci, sylwetki prozaików i poetów odkryte na nowo. Materiały zebrane przez uczniów znalazły się m.in. w przewodniku literacko-turystycznym „Literacki atlas Polski”, który ukazał się w roku 2007 nakładem wydawnictwa Bezdroże. Powstały inne ciekawe inicjatywy, jak wytyczenie i oznakowanie szlaków literackich. 

Celem twórców programu – Instytutu Książki i Centrum Edukacji Obywatelskiej – jest zainteresowanie uczniów tzw. żywą literaturą. Metoda projektu świetnie się tu sprawdza. Pozwala ujrzeć literaturę jako fascynującą przygodę, która wzbogaca osobowość człowieka. Zachęcamy dzieci i młodzież do aktywnej lektury książek, czyli do przejścia od słowa czytanego do słowa mówionego, chociażby podczas spotkań z autorami albo z osobami z kręgu pisarza, poety.

Udział w programie mobilizuje uczniów do twórczego kontaktu z kulturą i z życiem literackim ich regionu. Jest zaproszeniem do działania na rzecz dziedzictwa kulturowego swojej małej ojczyzny. Uczniowie lubią pracę tą metodą, ponieważ mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, np. ktoś robi świetne zdjęcia, ktoś inny jest specjalistą od komputerów, ktoś dobrze pisze… Dla każdego znajdzie się zadanie przy realizacji projektu. Ale niewiele by się mogło wydarzyć, gdyby nie nauczyciel, bibliotekarz – opiekun projektu.

Gołdap przystąpiła do tego projektu w październiku 2010 roku. Nasza grupa młodzieży zajęła się twórczością osoby żyjącej i piszącej do szuflady jest nią gołdapianka Maria Krajewska. Dzięki uczestnictwie w projekcie trwającym ponad 7 miesięcy wszyscy możemy odkryć nowe talenty w okolicy. Młodzież zajmie się tworzeniem strony internetowej oraz składaniem tomiku jej wierszy do wydania.

 Działania dotyczące tego projektu będzie prowadzić bibliotekarz Agnieszka Dziobkowska (Pietrewicz) wraz z grupą młodzieży uczącej się w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi oto oni:
  1. Falkowska Paulina
  2. Gromadko Wiktoria
  3. Kazaniecki Konrad
  4. Wołos Anna
Autorką blogu po zakończeniu projektu jest Maria Krajewska.